Årsmötet i Fjällhöjdens samfällighet skjuts upp

Städdagarna genomförs som planerat 18 – 19 april, om inte ytterligare restriktioner införs som förhindrar dem. Tänk på att följa gällande rekommendationer. Håll avstånd till varandra och stanna hemma om ni är sjuka.

VARFÖR ÅSMÖTET SKJUTS UPP:

Regeringen beslutade den 27 mars om förbud mot att hålla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 50 deltagare.

Det är oklart om en föreningsstämma i en samfällighetsförening utgör en allmän sammankomst eller offentlig tillställning. Oavsett anser styrelsen att det vore fel att sammankalla till föreningsstämma med regeringens beslut och Folkhälsomyndighetens rekommendationer i beaktande.

Då Fjällhöjdens samfällighetsförening består av 84 hushåll, ser inte styrelsen någon annan möjlighet än att skjuta upp föreningens årsstämma 2020. Den kommer alltså inte att hållas den 18 april 2020 som tidigare planerat.

Alla måste ges möjlighet att delta. Dessutom finns bland föreningens medlemmar både personer som är över 70 år och sannolikt också personer som tillhör någon riskgrupp.

Vår avsikt är att hålla stämman så snart som det bara är möjligt.

Under tiden kommer den sittande styrelsen fortsätta med en interimistisk förvaltning av samfälligheten.

Vi återkommer med mer information om när årsstämman kommer att hållas, så snart vi vet mer. Som ni säkert förstår är det just nu omöjligt att säga när det igen kommer att vara både tillåtet och lämpligt att arrangera vårt årsmöte.

Städdagarna genomförs som planerat 18 – 19 april, om inte ytterligare restriktioner införs som förhindrar dem. Tänk på att följa gällande rekommendationer. Håll avstånd till varandra och stanna hemma om ni är sjuka.

Med vänliga hälsningar,
StyrelsenLämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.