Fjällhöjdens samfällighet ej längre momspliktig

Högsta Förvaltningsdomstolen har genom beslut i fyra mål fattat beslut om att underkänna Skatteverkets ställningstagande om att samfällighetsföreningar ska anses driva momspliktig verksamhet. Läs mer här: Bidrag som en samfällighetsförening uttaxerar av sina medlemmar ska inte vara föremål för mervärdesskatt – Sveriges Domstolar

Det betyder att Fjällhöjdens samfällighetsförening, liksom alla andra samfällighetsföreningar som följde Skatteverkets beslut och instruktioner, nu måste avregistrera sig från moms samt sluta debitera moms på samfällighetsavgiften.

Det innebär också att momsen på föreningens kostnader inte blir avdragsgill. Sammantaget betyder detta en positiv ekonomisk effekt för Fjällhöjdens samfällighetsförening. Hur stor den positiva effekten är kan inte bedömas nu, men en redovisning av konsekvenserna bedöms kunna lämnas vid årsmötet i april.

Avierna för april respektive april – juni för de som har kvartalsavisering, kommer att göras utan moms.

Avins belopp kommer att vara oförändrat men hela beloppet kommer att avse samfällighetsavgift utan moms.



Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.